Čiastočné zatmenie slnka na Slovensku

Autor: Ludmila Hudáková | 4.1.2011 o 14:09 | (upravené 11.3.2011 o 13:49) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  640x

Astronómovia avizovali na deň 4. január 2011 čiastočné zatmenie Slnka. Slnko bolo zakryté Mesiacom medzi 8.09 - 11.03 a pomerne nízko nad obzorom (vhodné na fotografovanie). Bohužiaľ kvôli zlej viditeľnosti sa nedalo toto krásne prírodné divadlo pozorovať. V náhradnom programe nám bolo vysvetlené, čo zatmenie Slnka je, ako vzniká a aké druhy zatmení poznáme. Sprostredkujem Vám teda pár informácií, ktoré som sa počas týchto chvíľ dozvedela od aktivistov z Klubu Astronómov Pallas.

Čiastočné zatmenie Slnka pozorované na Kojšovej Holi 31.5.2003Čiastočné zatmenie Slnka pozorované na Kojšovej Holi 31.5.2003Klub Astronómov Pallas
Poznáme niekoľko druhov zatmení: zatmenie Slnka a zatmenie Mesiaca. Zatmenie Slnka môže byť úplné alebo čiastočné. Čiastočné zatmenie Slnka môže pripomínať úsmev, keď mesiac prechádza hornou polovicou slnka a viditeľná ostáva spodná časť alebo ak je tieň mesiaca menší ako Slnko, tak môže nastane tzv. prstencové zatmenie. Pri úplnom zatmení je celé Slnko v zákryte mesiaca a my môžeme pozorovať slnečnú korónu. Jasný žiarivý kruh okolo Slnka, ktorý je najlepšie viditeľný práve pri zatmení. Poznáme ešte prechod planét, keď vidíme "prechádzať" popred Slnko planéty Mars A Venuša (keďže tie sú medzi Zemou a Slnkom) v podobe malej bodky pozorovateľnej len ďalekohľadom. Pri zatmení mesiaca poznáme zatmenie polotieňové, čiastočné a úplné. Pri polotieňovom je len ťažko badateľné zmiernenie jasu mesiaca, ktorý je len v miernom polotieni Zeme. Pri čiastočnom vidíme behom noci ako keby zrýchlené fázy Mesiaca (netreba si to s tým však mýliť!). Pri úplnom nastáva prekrytie Mesiaca Zemou. Svetlo sa láme o atmosféru Zeme a dodáva mesiacu červený odtieň. Vzniká nám ľudovo nazývaný "krvavý spln", ktorý niektorí ľudia, hlavne v minulosti, považovali za zlé znamenie. Pri zatmení Slnka sa musíte nachádzať v správnom čase na správnom mieste, zatiaľ čo pri zatmení Mesiaca je zatmenie viditeľné z každého miesta na Zemi, kde je práve noc. Mesiac však musí byť v splne. Takmer úplné zatmenie Slnka bolo pozorované na území SR 11. augusta 1999 a najbližšie úplné zatmenie bude pozorovateľné na našom území až 7. októbra 2135, a teda nikto z nás ho už pravdepodobne neuvidí (pokiaľ vedci nevymyslia nejaký superpredlžovač života). Na čiastočné zatmenie si počkáme "len" do 20. marca 2015 a verím, že to si už nenecháme ujsť. Vesmír a jeho úkazy sú jedinečné a dnešný deň ma presvedčil, že im treba aj cez bežný zhon občas venovať pozornosť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?