Čiastočné zatmenie slnka na Slovensku

Autor: Ludmila Hudáková | 4.1.2011 o 14:09 | (upravené 11.3.2011 o 13:49) Karma článku: 3,24 | Prečítané:  638x

Astronómovia avizovali na deň 4. január 2011 čiastočné zatmenie Slnka. Slnko bolo zakryté Mesiacom medzi 8.09 - 11.03 a pomerne nízko nad obzorom (vhodné na fotografovanie). Bohužiaľ kvôli zlej viditeľnosti sa nedalo toto krásne prírodné divadlo pozorovať. V náhradnom programe nám bolo vysvetlené, čo zatmenie Slnka je, ako vzniká a aké druhy zatmení poznáme. Sprostredkujem Vám teda pár informácií, ktoré som sa počas týchto chvíľ dozvedela od aktivistov z Klubu Astronómov Pallas.

Čiastočné zatmenie Slnka pozorované na Kojšovej Holi 31.5.2003Čiastočné zatmenie Slnka pozorované na Kojšovej Holi 31.5.2003Klub Astronómov Pallas
Poznáme niekoľko druhov zatmení: zatmenie Slnka a zatmenie Mesiaca. Zatmenie Slnka môže byť úplné alebo čiastočné. Čiastočné zatmenie Slnka môže pripomínať úsmev, keď mesiac prechádza hornou polovicou slnka a viditeľná ostáva spodná časť alebo ak je tieň mesiaca menší ako Slnko, tak môže nastane tzv. prstencové zatmenie. Pri úplnom zatmení je celé Slnko v zákryte mesiaca a my môžeme pozorovať slnečnú korónu. Jasný žiarivý kruh okolo Slnka, ktorý je najlepšie viditeľný práve pri zatmení. Poznáme ešte prechod planét, keď vidíme "prechádzať" popred Slnko planéty Mars A Venuša (keďže tie sú medzi Zemou a Slnkom) v podobe malej bodky pozorovateľnej len ďalekohľadom. Pri zatmení mesiaca poznáme zatmenie polotieňové, čiastočné a úplné. Pri polotieňovom je len ťažko badateľné zmiernenie jasu mesiaca, ktorý je len v miernom polotieni Zeme. Pri čiastočnom vidíme behom noci ako keby zrýchlené fázy Mesiaca (netreba si to s tým však mýliť!). Pri úplnom nastáva prekrytie Mesiaca Zemou. Svetlo sa láme o atmosféru Zeme a dodáva mesiacu červený odtieň. Vzniká nám ľudovo nazývaný "krvavý spln", ktorý niektorí ľudia, hlavne v minulosti, považovali za zlé znamenie. Pri zatmení Slnka sa musíte nachádzať v správnom čase na správnom mieste, zatiaľ čo pri zatmení Mesiaca je zatmenie viditeľné z každého miesta na Zemi, kde je práve noc. Mesiac však musí byť v splne. Takmer úplné zatmenie Slnka bolo pozorované na území SR 11. augusta 1999 a najbližšie úplné zatmenie bude pozorovateľné na našom území až 7. októbra 2135, a teda nikto z nás ho už pravdepodobne neuvidí (pokiaľ vedci nevymyslia nejaký superpredlžovač života). Na čiastočné zatmenie si počkáme "len" do 20. marca 2015 a verím, že to si už nenecháme ujsť. Vesmír a jeho úkazy sú jedinečné a dnešný deň ma presvedčil, že im treba aj cez bežný zhon občas venovať pozornosť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment šéfa slovenského parlamentu politológ Grigorij Mesežnikov.

KOMENTÁRE

Rusi stále trpia na štokholmský syndróm

Na prvý pohľad je to úplne nepochopiteľné.


Už ste čítali?